O Srí Lance

O ostrově

Srí Lanka (Šrí Lanka) nebo také „zelený ostrov“, (úředním názvem Srílanská demokratická socialistická republika je ostrovní stát ve tvaru kapky, který byl znám až do roku 1972 oficiálně pod názvem Cejlon z dob Portugalské a později Britské kolonizace.

Od Indie je ostrov oddělen 65 km dlouhým mělkým Palkovým průlivem, přes niž se táhne řetěz korálových útesů známý jako Adamův most, na východě ostrov omývá moře Bengálského zálivu a na jihu Indický oceán.

Největším městem je Colombo (Kolombo) cca 2,5 mil. Obyvatel a hlavním městem je Kotte což je v dnešní době předměstí Colomba. Mezi další velká významná města patří Kandy, Trincomalee, Jaffna, Kurunegala, Gale, Moratuva, Nuwara Eliya… Srí Lanka je nazývána smaragdem Indického oceánu a také opravdovým „Rájem na zemi“. Území Srí Lanky je ještě stále porostlé kokosovými palmami a deštnými tropickými lesy s centrálním pohořím s nejvyšší horou ostrova Piduratalagala (neboli Mount Pedro) 2524 m n. m. kde mohou teploty klesnou až k pěti stupňům.

Srí Lanka leží blízko rovníku, a proto den a noc jsou téměř stejně dlouhé – rozednívá se po půl šesté, slunce zapadá asi v půl sedmé o několik minut později je úplná tma. V nejvlhčích oblastech (přes 3000 mm srážek) se daří svěžím deštným pralesům zatímco v sušších severních částech země rostou odolnější monzunové lesy s cennými dřevinami. Na Srí Lance žijí největší stáda slonů na km 2 ve volné přírodě a rezervacích. Přírodními zdroji jsou diamanty, drahokamy, grafit a písky. Jsou zde druhá největší světová naleziště Safíru a také Rubínu, což je vedle čaje, rýže, textilu a přírodních Ayjurvéda produktů hlavní vývozní artikl. Nejdelší řekou je Maháveli.

Především na jižním a západním pobřeží nepoznáte, kdy jedna vesnice nebo město končí a jiné začíná. Srí Lanka je převážně nížinatá země, střed jižní poloviny země je tvořen vysočinou – nejvyšší horu je Piduratalagala (neboli Mount Pedro) s výškou 2524 metrů a nachází se nedaleko města Nuwara Eliya. V této oblasti také klesají noční teploty k 10 stupňům, takže se vám budou hodit teplé ponožky a více vrstev oblečení. Právě v této oblasti se pěstuje vyhlášený cejlonský čaj – všechny kopečky široko daleko jsou pokryté keříky čajovníku. Je to také oblast vodopádů – nejvyšší z nich je šestým nejvyšším vodopádem na světě (Bambarakanda Ella, 241 metrů).
Srí Lanka především láká své návštěvníky na nekonečně dlouhé romantické široké písečné pláže (např. Uppuveli, Nilaveli, Weligama, Unawatuna, Bentota…) a aktivní dovolenou s poznáním mnoha Buddhistických a Hinduistických chrámů, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO (např. Sigiriya, Mihintale, Anuradhapura, Dambulla, Kandy, Pollonaruwa…), a dále jedinečnými možnostmi zpestřit si dovolenou po pár dnech odpočinku na pláži úchvatnými turistickými treky s poznáním čajových plantáží a vodopádů v centrální části ostrova (např. pohoří NP Knuckles Range, Adams Peak, Ella, Nuwara Eliya, Digana – Victoria, Hortons Plane, Worlds End…). Cejlon v současné době začínají objevovat i golfisté neboť jsou tu původní hřiště z koloniální doby s úchvatnou atmosférou např. Nuwara Eliya Golf Club, Kandy Victoria Golf Club, Colombo Royal Golf Club ale i nová hřiště jako např. Eagles China Bay Trincomalee, Shangri La Hambantona Golf Club. Na své si zde přijdou i milovníci cyklistiky (oblast Kandy, Trincomalee, Knuckles Range kde jedete krásnou krajinou mimo rušné dopravní cesty), raftingu (centrální část ostrova pohoří Knuckles Range), surfování (jih ostrova letoviska Arugambay, Unawatuna, Tangalle, Weligama) a potápění (Trincomalee a Unawatuna).

Srí Lanka to nejsou pouze nekonečné pláže a rozmanité adrenalinové aktivity ale vyhlášené jsou ozdravné Ajurvédské pobyty zaměřené na regeneraci a detoxikaci těla za pomocí nejstaršího světového Ayurveda učení – jógy a meditací která má původ na Srí Lance a v sousední Indii. Srí Lanka je také hlavním světovým vývozcem Ayurveda kosmetiky (např. zubní pasty Sudantha, Supirivicky, balmy Siddhalepa, mýdla a oleje na vlasy a tělo Keisha…).

Exotická Srí Lanka a 8 důvodů proč je „Rájem na zemi“

1. Můžete tu prozkoumávat tisícileté chrámy, pralesy plné opic a květin hezčích než v botanických zahradách, pozorovat slony nebo levharty v národních parcích a nebo se jen tak povalovat na zlatavých plážích, a to téměř celoročně.

2. Teplota je tu po celý rok skoro stejná, průměrně mezi 27 a 30 °C. Srí Lanka má dvojí monzum (období dešťů) na různých stranách ostrova. Tzn. Oblast severo – východ Trincomale má hlavní sezónu od února do října kde na jiho – západním pobřeží prší se monzum obrátí a od listopadu do února je zase ideální počasí na jihu ostrova. Centrální hornatá část ostrova zůstává celoročně bez výrazných teplotních výkyvů ale celoročně s dostatečnými srážkami (proto je také Cejlon tak zelený).

3. Sloní sirotčinec a školka Pinnawala, ve které je největší stádo slonů držených v zajetí na světě. Většina slůňat je tu vychovávána v souladu s přírodou, ale vidět tu můžete i krmení slůňat z kojenecké lahve. Sloni jsou i národním zvířetem Srí Lanky.

4. Místní Cejlonský čaj je vyhlášený jako jeden z nejlepších na celém světě. Ročně ho zde vyprodukují přes 300 milionů kilogramů. Nejznámější jsou v okolí měst Nuwara Eliya a Kandy.

5. Ve skutečnosti se jmenuje Kelani, ale znát ji budete spíš z filmu Most přes řeku Kwai.Na některých místech je široká a klidná a plavit se na ní můžete v kánoích v rámci říčního safari nebo se v ní koupat. Jiná místa jsou ale díky svým peřejím jen pro příznivce raftingu.

6. V parku Yala ve velkém počtu žijí levharti cejlonští a sloni. Skvělou příležitostí pro pozorování zvířat je tu safari s možností přespání v kempu. Kromě levhartů můžete na Srí Lance pozorovat i lenochody, makaky, krokodýly, cibetky, luskouny a přes 200 druhů ptáků včetně orla nebo loskutáka.

7. Základem místní kuchyně je rýže a kari, podobně jako v 50 km vzdálené Indii. V zemi, kde je kuchyně i vaření posvátné, to ale znamená tisíce různých variant od vepřového po mořské plody a s nepřebernými kombinacemi zeleniny a koření. Spojuje je snad jen kokos, bez kterého by se místní kuchaři asi neobešli.

8. Velryby obry oceánu můžete nejlépe pozorovat v období od prosince d o dubna na jedné z nejkrásnějších srílanských pláží Trincomalee a Mirissa. Blízko pláže vede pravidelná migrační trasa plejtváků a vorvaňů a máte tu téměř stoprocentní šanci je vidět. Pobřežní vody jsou mimo jiné bohaté i na delfíny a želvy.

9. Je tu stabilní teplota po celý rok a jen jeden měsíc (listopad), kdy by vám počasí mohlo kvůli monzunu zkazit dovolenou. Nepříjemný může být ještě jihozápadní monzun v květnu a červnu, ten ale krátkými a vydatnými sprškami zavlažuje především jihozápad ostrova, Colombo a Galle. V oblasti Trincomalee (severovýchod) je ale mimo listopad a prosinec celoročně krásné počasí.

10. Na ostrově menším než Česká republika je osm památek UNESCO. Kromě města chrámů Kandy, bývalých hlavních měst ostrova Anurádhapura a Polonnaruwa je to jeskynní chrám Dambulla s velkým zlatým Buddhou, ruiny starověkého skalního paláce Sigiriya, opevněné přímořské město Galle, národní park Sinharaja s dosud nedotčeným deštným pralesem a plošina Šri Pada, známá jako Adamova hora.

Specifika

Časový posun vzhledem k ČR: v létě 3,5 hodiny, v zimě 4,5 hodiny
Doba letu na Srí Lanku: cca 11 hodin
Rozloha: 65 610 km2
Počet obyvatel: 20,5 mil. (na ploše o 20% menší než je rozloha ČR žije 2x tolik obyvatel než v ČR, velmi hustě osídlený ostrov).
Náboženství: buddhisté 70 %, hinduisté 13%, křesťané 10%, muslimové 7 %
Měna: srílanská rupie (LKR), 1 LKR = 0,17 Kč (1 USD = 200 LKR)
Úřední jazyk a písmo: sinhálština, tamilština a angličtina
Vízová povinnost: elektronicky lze vízum na Srí Lanku vyřídit do 10 min. po internetu ETA Srí Lanka za cca 800 Kč na  https://www.srilankaevisaonline.com/application nebo osobně na letišti CMB po přistání na Imigračním oddělení za 10 min. za cca 40 USD.